E-Kitap / E-Dergi Nasıl Okunur?

Legal Yayınevi'nden almış olduğunuz e-kitap ve e-dergiler Adobe DRM koruması altındadır. E-kitap ve e-dergilerinizi bilgisayarınızda, tabletinizde, telefonunuzda ve uyumlu e-kitap okuyucularda okuyabilirsiniz. 

DRM koruması ile uyumlu uygulama ve cihaz listesi için tıklayınız. (E-kitap ve e-dergilerimiz Amazon Kindle ile uyumlu değildir)

Adobe, bir e-kitap/e-derginin aynı Adobe ID ile en fazla 6 farklı cihazdan okumanıza izin vermektedir. Bir Adobe ID ile lisanslanmış bir e-kitap/e-dergi farklı bir Adobe ID ile lisanslanamaz ve okunamaz.

Satınalma işlemi yapmadan önce Adobe tarafından sağlanan örnek kitaplar üzerinden deneme yapabilirsiniz. 

Örnek 1: The Goodbye Summer - ingilizce - indir
Örnek 2: Dracula - ingilizce - indir

https://www.adobe.com/tr/solutions/ebook/digital-editions/sample-ebook-library.html adresinden daha fazla örnek kitaplara ulaşabilirsiniz. (Kitaplar yabancı dillerdedir)


1. Üye girişi yaptıktan sonra E-Kitaplar / E-Dergiler bölümüne girin.


2. Okumak istediğiniz e-kitap / e-derginin satırındaki "Bilgisayara İndir" butonuna basarak size ait e-kitap / e-dergiyi bilgisayarınıza, tabletinize ya da telefonunuza indirin. Eğer bir e-kitap okuyucu cihazda okuyacaksanız öncelikle dosyayı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir.
Buradan indirdiğiniz dosya "acsm" (adobe content server message) uzantılı lisanslama dosyasıdır. Bu dosya "Adobe Digital Editions" tarafından açılabilir. Acsm dosyası "Adobe Digital Editions" ile açıldıktan sonra lisans kontrolü yapılır ve geçerli bir lisans sağlanması durumunda bilgisayarınıza indirilir ve "Adobe Digital Editions" kitaplığınıza eklenir. 


3. İndirdiğiniz e-kitapları/e-dergileri bilgisayarınızda (windows/mac) ya da e-kitap okuyucu cihazınızda okumanız için “Adobe Digital Editions” yazılımının bilgisayarınızda kurulu olması gerekmektedir. Adobe tarafından sağlanan bu program ücretsizdirBurayı tıklayarak ulaşacağınız sayfadan bu yazılımı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyanın üzerine tıklayarak bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Kurulum aşamalarını takip ettikten sonra yazılım bilgisayarınıza kurulacaktır.


4. Adobe Digital Editions yazılımını bilgisayarınıza kurduktan sonra yetkilendirmeniz gerekmektedir. Yetkilendirme aşamalarını görmek için tıklayınız.

Yetkilendirme yapıldıktan sonra indirilen tüm e-kitap/e-dergiler yetkili olan "Adobe ID" ile lisanslanır. Lisanslama yapıldıktan sonra farklı bir "Adobe ID" ile erişilemez. Farklı cihazlarda kurulan "Adobe Digital Editions" programlarında aynı "Adobe ID" ile yetkilendirilme yapılmalıdır. "Adobe Digital Editions" ile indirilen e-kitap/e-dergiler tüm cihazlarınızdaki "Adobe Digital Editions" programlarına otomatik olarak indirilir. (Tüm cihazlarınızda aynı Adobe ID kullanılmalıdır.) (Adobe Digital Editions 4.5.4 ve sonraki versiyonlarında geçerlidir)


5. İndirdiğiniz e-kitapları/e-dergileri iOS cihazınızda (iPad/iPhone) okumanız için  “Adobe Digital Editions” uygulamasını ya da DRM koruması ile uyumlu uygulamalardan birisinin cihazınızda kurulu olması gerekmektedir. 


6. İndirdiğini e-kitapları/e-dergileri Android cihazınızda okumanız için   “Adobe Digital Editions” uygulamasını ya da    DRM koruması ile uyumlu uygulamalardan birisinin cihazınızda kurulu olması gerekmektedir. 


7. İndirdiğiniz e-kitapları/e-dergileri e-kitap okuyucu cihazınızda okyabilmeniz için bilgisayarınıza "Adobe Digital Editions" yazılımını kurmuş ve yetkilendirmiş olmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra e-kitap okuyucu cihazınızı bilgisayarınıza kablo ile bağladıktan sonra "Adobe Digital Editions" yazılımı içerisinden cihazınıza aktarabilirsiniz.